اصطلاح ” ساختمان هوشمند ” از اوایل دهه ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار گرفت . آیا شما فکر می کنید که تعریف جهانی از ویژگی های یک ساختمان هوشمند در حال حاضر بوجود آمده است؟ خوب، دوباره فکر کن چون اگرچه چندین سازمان تلاش کرده اند تعریف جهانی را ایجاد کنند ، اما هنوز تعریف ثابت و مشخصی بوجود نیامده است با این وجود بسیاری از تعاریف با سطوح مختلف جزئیات و تأثیرات مختلف بر جنبه های هوش مصنوعی وجود دارد.

تعاریف مختلف از خانه و ساختمان هوشمند

اولین تعریفی که در رابطه با ساختمان هوشمند بوجود آمد اینگونه بود که یک ساختمان هوشمند  “یک محیط مولد و مقرون به صرفه است که از طریق بهینه سازی چهار عنصر اساسی: ساختار، سیستم ها، خدمات و مدیریت و رابطه بین آنها ایجاد می شود.” به این تعریف اولیه، ساختمان هوشمند میگویند . ساختمان هوشمند محیطی است که به طور مطلوب چهار عنصر را با نیازهای کاربران مطابقت می دهد .با تاکید و توجه به تکنولوژی که رابطه بین عناصر را امکان پذیر میکند.

همانطور که ساختمان های هوشمند در اواخر دهه ۱۹۸۰ و دهه ۱۹۹۰ در سراسر دنیا مطرح می شد، بسیاری از تعاریف رقابتی نیز بوجود آمده بود. در اروپا گروه ساختمان هوشمند اروپایی تعریف جدیدی را ارائه دادند که ساختمان هوشمند “محیطی ایجاد می کند که حداکثر بهره وری اجزای ساختمان را افزایش می دهد در حالی که  امکان مدیریت کارآمد منابع با حداقل هزینه های سخت افزاری نیز وجود داشته باشد. در اصل ، “چرخش کانون توجه به نیازهای ساکنان ساختمان به وسیله تکنولوژی بود.

در آسیا، تعاریف ساختمان هوشمند بیشتر متمرکز بر نقش فناوری برای اتوماسیون و کنترل ساختمان بود.

 

ساختمان هوشمند

در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل سال ۲۰۰۰، توجه ویژه ای به ساختمان هوشمند به منظور بهبود کارایی و پایداری انرژی با معرفی کد BREEAM (1990) و برنامه LEED (2000) صورت گرفت. در اواخر سال ۲۰۰۰، با توجه به همگرایی در حال افزایش اطلاعات و پایداری، یک مقاله پژوهشی Frost و Sullivan که توسط انجمن ساختمانهای اتوماتیک قاره ارائه شده است، اصطلاح “ساختمانهای روشن سبز” را برای ساختمانهایی که هوشمند و سبز هستند، ساخته است.

اینترنت اشیا

به تازگی، تعاریف شروع به توجه به ظهور فن آوری های اینترنت اشیا، برنامه های کاربردی و تاثیر آنها بر ساختمان های هوشمند می کنند. یک گزارش تحقیق اخیر توسط Memoori، ظهور اینترنت جدیدی از بنگاه های جدید (BIoT) را به عنوان “پوشش شبکه ای آی پی، مرتبط ساختن تمام نظارت خدمات ساختمان، تجزیه و تحلیل ساختمان [ساختمان] بدون مداخله انسان” عنوان کرد. Memori پیش بینی می کند که سیستم های اتوماسیون ساختمان سنتی (BAS) طی پنج سال آینده به BIoT تبدیل خواهند شد. فناوری های BIoT و برنامه های کاربردی برای افزایش بهره وری در تمام جنبه های هوش مصنوعی آماده هستند.

 

امروزه شیوه های عمده ای در طراحی، مدیریت و استفاده از ساختمان ها وجود دارد. املاک و مستغلات شرکت ها، تسهیلات و بخش های فناوری اطلاعات به شدت از استفاده از اطلاعات ساختمان برای به دست آوردن دسترسی به فضایی بهینه سازی، بهره وری انرژی و چالش های اتصال در زمانی که تغییرات جمعیتی در محل کار با افزایش انتظارات شغلی از طراحی فضای مدرن و انعطاف پذیر، بهبود یافته آسایش، بهره وری و اتصال فراگیر.

 

اگر چه دیدگاه های متعدد و متفاوتی در مورد این موضوع وجود دارد، اما به طور فزاینده ای روشن می شود که یک ساختمان هوشمند یک ساختمان متصل و کارآمد است.

اصطلاح ساختمان متصل به چه معنی میباشد؟

یک ساختمان متصل دارای یک زیرساخت ارتباطی یکپارچه است که از شبکه های سیمی و بی سیم و برنامه های کاربردی پشتیبانی می کند. همچنین ارتباطات فردی، فردی به دستگاه و دستگاه به ماشین را در داخل ساختمان و با دنیای بیرونی با استفاده از پلتفرم هوشمند، انعطاف پذیر، سیمی و بی سیم پیشرفته ای تسهیل می کند. این پلت فرم از شبکه های سیمی، Wi-Fi، بی سیم، صدا و تصویر، حسگرها، روشنایی و برنامه های مدیریت ساختمان پشتیبانی می کند. ساختمان ها نیز به عنوان بخش مهمی از شبکه های هوشمند و شهرهای هوشمند تبدیل به ابر می شوند.

 

یک ساختمان کارآمد، یک پلت فرم ارتباطی پیشرفته ای را برای ارتباط با املاک و مستغلات، املاک و فناوری های کلیدی شرکت، به کار می گیرد که باعث بهبود بهره وری انرژی، استفاده از فضا و رضایت شغلی می شود. در یک ساختمان کارآمد، پلت فرم ارتباط هوشمند به راحتی قابل تغییر در طراحی فضایی یا فناوری ارتباطات می باشد. یک شبکه سنسور با تراکم بالا با دیگر سیستم های ساختمان ادغام شده است تا کنترل سیستم های ساختمانی براساس اشغال ریز را برای استفاده از انرژی مطلوب و راحتی مسافران در نظرگرفتن زمان واقعی و تاریخی از الگوهای اشغال فراهم کند.

 

در زمانی که الگوهای طراحی و بهره برداری از فضاهای فردی و مشترک ساختمان تحت تغییرات قابل توجهی قرار دارند، انتظارات بازدهی همچنان افزایش می یابد. این افزایش در دستگاه های متصل، سنسورها و برنامه های کاربردی BIoT بوجود می آید. همانطور که تعریف ساختمان های هوشمند ادامه می یابد، ساختمان ها به طور فزاینده ای متصل و کارآمد می شوند.

 

تعریف شما از یک ساختمان هوشمند چیست؟

آیا احساس می کنید که اتصال و کارآیی برای تایید یک ساختمان هوشمند ضروری است؟

یک نظر را در زیر بنویسید و مطمئن خواهم شد پاسخ دهید.

5/5 ( 3 نظر )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فبیوت میباشد